сряда, 18 май 2011 г.
Уникални съкровища от ІІ век преди Христа разказват за живота на траките
Уникални съкровища от ІІ век преди Христа разказват за живота на траките
Историческият музей в Пазарджик посвещава експозицията на 100-годишнината си
Авторът
Съкровището от 17-и век, намерено в с. Лесичово, чиито 13 запазени накита очароват с изяществото си посетителите.
Диана Варникова
19.05.2011
Нагръдна апликация от конска амуниция с лика на Великата богиня.
Начелник от конска сбруя, единствен открит по нашите земи, монетата на Дероните, помирителната чаша на българския еснаф, златни накити, невестински венец от 17-и век, гривни, пръстени, гердани - общо 400 предмета от различни епохи, намерени на територията на антична Бесапара, от Родопите и Средногорието, могат да бъдат видени в изложба в Регионалния исторически музей, посветена на неговата 100-годишнина.
Гвоздеят на експозицията е Равногорското тракийско съкровище, открито през август 1987 г. от покойния вече д-р Георги Китов, което е датирано от втори век преди Христа. Въпреки че
съкровището е прославяло България по света
- обиколило е Швейцария, Белгия, Германия, Франция, САЩ, Япония в общи тракийски изложби, едва за първи път се показва в целия си блясък в местния музей, разказа директорът на културната институция Борис Хаджийски и поясни, че идеята е с тази изложба от фонда на музея все повече хора да се докоснат до културно-историческото ни наследство, съхранено през вековете за народа ни.
В края на 80-те години на миналия век, разкопавайки могили край брациговското село Равногор, археолозите се натъкнали на 9 уникални сребърни предмета, покрити с позлата, върху които са изобразени бюстовете на богините Артемида, Нике, на Атина с шлем с гребен, щит и копие. Сред уникатите е и плочка, която се е слагала на гърдите на коня и върху която е изобразена Великата майка, богиня на траките, разказва директорът на музея Борис Хаджийски. В отделна витрина с цялата си изящност блести съкровище от с. Лесичово, намерено от местни хора при изкопни работи за полагане на тръби през 1977 г. Докато прокопавали канала на улица недалеч от центъра на селото, работниците се натъкнали на медно котле, в което, грижливо увити в бяла кърпа, били 13-те накита, сребърно тасче, невестински венец, пръстени тип ”столоват”, гривни тип ”кубелия” с растителни орнаменти, гердан с готически орнамент, датирани от 17 век според специалистите. Някои от предметите съчетават ислямски и западноевропейски елементи и в украсата личи почеркът на чипровската златарска школа.
В изложбената зала на втория етаж могат да се видят и фрагменти от златни и сребърни накити, диадема, 21 венециански гроша на дож Теупуло, които са били намерени през 1960 г. скрити под камък в местност край пазарджишкото село Црънча, най-вероятно с цел продажба зад граница. Откривателят им Петър Драмов обаче ги предал в музея и днес уникатите се радват на ценители. В отделни витрини са експонирани монети от
различни исторически периоди
и артефакти от най-големите и значими средновековни крепости в региона Цепина и Баткун, църковна утвар, както и помирителната чаша на абаджийското съсловие в Пазарджик от 1800 г. Отпиването от тази чаша е било признание за постигнато съгласие между еснафските сдружения, разказва шефът на музея. Интерес предизвикват и експонатите, свързани с епохата на Българското Възраждане и националноосвободителните борби и с периода на новата българска история (ръкописи, старопечатни книги, оръжие), най-интересните образци от сбирката от еврейски ритуални вещи, както и ръкописи на Константин Величков.
в мо / Power of positive energy
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар